Clack Water Corporation
Zaufaj Profesjonalistom
Clack.pl
Agnieszka Sadowska
ul. Jana III Sobieskiego 42
05-530 Góra Kalwaria
nip: 123-030-80-09
regon: 140733346

tel: +48 605310770
tel: +48 605310220
fax: +48 227271498
e-mail: info@clack.pl

środa, Maj 29, 2024

Budowa każdego zmiękczacza wody,
którego działanie oparte jest na procesie wymiany jonowej (na żywicy jonowymiennej) jest taka sama. Każde z tych urządzeń, niezaleznie od wyglądu zewnętrznego, musi składać się z określonych stałych elementów:
podstawowym jest zawór płuczący 
nie mniej ważnym jest zbiornik ciśnieniowy
zawierający żywicę jonowymienną
niezbędny jest też zbiornik na regenerant (w przypadku zmiękczacza jest to solanka).

Powyższe 4 elementy są częściami składowymi każdego zmiękczacza, zarówno kompaktowego jak i dwuelementowego (oddzielny zbiornik na solankę).

 


Zbiornik ciśnieniowy (butla na żywicę) ma określoną pojemność, która decyduje o tym jaką ilością żywicy można go wypełnić. Zbiornik nigdy nie może być wypełniony żywicą całkowicie, stąd np. zbiornik o pojemności 100 dm3 może zawierać tylko 50 dm3 żywicy - mamy wtedy do czynienia ze zmiękczaczem 50-cio litrowym. Niektórzy sprzedawcy błędnie informują klienta iż jest to urządzenie 100 litrowe co nie jest prawdą bowiem o wydajności urządzenia decyduje tylko objętość żywicy znajdującej się w zbiorniku a nie całkowita objętość zbiornika. Kolejnym ważnym parametrem zbiornika jest zakres temperatur oraz ciśnienia w jakich może pracować. Kolor zbiornika nie ma żadnego znaczenia, najczęściej spotykane to niebieski, szary, czarny, żółty.

Żywica jonowymienna - jej objętość w zbiorniku ciśnieniowym jest podstawowym i praktycznie jedynym parametrem decydującym o wydajności zmiękczacza. Im więcej żywicy tym urządzenie będzie mogło zmiękczyć więcej wody bez konieczności przeprowadzania regeneracji a także będzie mogło przepuszczać wodę szybciej, będzie zatem miało większą wydajność szczytową (dm3/min) jak i całkowitą (m3/dobę). Należy zwrócić uwagę nie tylko na ilość żywicy ale przede wszystkim na jej jakość. Należy wystrzegać się żywic noname, najczęsciej pochodzenia chińskiego, które często importowane są do Polski bez żadnych szczegółowych badań. Uzyskanie atestu PZH dla takiego produktu jest kwestią kilku godzin i bynajmniej nie świadczy o jego bezpieczeństwie dla zdrowia. Nie ma problemu jeżeli taka żywica będzie miała krótszą żywotność bądz mniejszą pojemność wymiany, co zresztą jest regułą. Wtedy po prostu szybciej będzie trzeba ją wymienić na nową. Problemy zaczynają się w sytuacji, kiedy żywica w trakcie eksploatacji ulega rozpuszczeniu bądz wchodzi w reakcję z plastikowymi elementami zmiękczacza - wtedy za własne pieniądze kupujemy sobie maszynę produkującą truciznę zamiast wody. Nie stosujemy w zmiękczaczach Clack żywic pochodzenia chińskiego ani żadnych noname. Stosujemy tylko żywice renomowanych producentów o udokumentowanym pochodzeniu, jak Purolite, DOW (Rohm&Haas), Bayer.

Zbiornik na solankę może mieć dwojaką postać. W przypadku mniejszych urządzeń o zawartości żywicy do 25 litrów zazwyczaj ma on postać estetycznej obudowy gdzie sterownik nakryty jest pokrywą z szybką. Wewnątrz takiej obudowy znajduje się butla z żywicą - są to zmiękczacze o budowie kompaktowej tzw. kompakty.

 

Dla większych urządzeń tj. 30 litrów i więcej zbiornik na solankę ma postać pojemnika stojącego obok butli z żywicą. Wolnostojący zbiornik na solankę zawsze musi być połączony ze sterownikiem wężykiem którym pobierana jest solanka. Im większy zbiornik na solankę tym lepiej ponieważ możemy zasypać go większą ilością soli a co za tym idzie obsługa zmiękczacza nie jest tak absorbująca. Duży zmiękczacz wymaga też i dużego zbiornika na solankę ponieważ większa ilość żywicy w butli ciśnieniowej wymaga do regeneracji większej ilości solanki. Zmiękczacze z oddzielnym zbiornikiem solanki to zmiękczacze dwukadłubowe lub dwuelementowe. Zmiękczacz taki jest dużo łatwiejszy w transporcie i montażu, zajmuje mniej miejsca, jest bardziej ustawny i w przypadku samodzielnej obsługi dużo prostszy w serwisowaniu a także dużo trwalszy.

 


Ze względu na budowę i wielkość zmiękczaczy przyjęliśmy
następującą symbolikę do oznaczania naszych urządzeń:

C - obudowa kompaktowa

D - zmiękczacz dwukadłubowy

EI - sterownik Clack z 4 przyciskami

CI - sterownik Clack z 5 przyciskami
CK - sterownik Clack Pallas z 5 przyciskami

B - obejście serwisowe bypass

M - podmieszanie wody surowej (mieszacz)

Liczba przy danym modelu (25, 30, 40 itd.) oznacza rzeczywistą ilość

złoża (żywicy lub Crystal Right) znajdującego się w zbiorniku ciśnieniowym.

 

Copyright (c) CzystaWoda.pl